Tikkurila worldwide
Tikkurila Oyj TUOTESELOSTE
5.8.2011

Temafloor 150

Tikkurila Industry 10L
TYYPPI Kaksikomponenttinen, liuotteeton epoksimaali. Maalaustarvikeryhmä 52 (RT-luokitus).
SOVELTUVUUS Soveltuu uusille ja vanhoille betonilattioille sekä aikaisemmin betonilattiamaaleilla käsitellyille betonipinnoille sisällä ja ulkona. Suositellaan keskisuuren mekaanisen ja kemiallisen rasituksen alaisten teollisuus-, korjaamo- ja varastotilojen yms. lattioiden maalaukseen.
KÄYTTÖKOHTEET Asfalttilattiat, autotallit, porraskäytävät, parvekkeet, pesutilat, kellarit yms. lattiat.

TEKNISET TIEDOT
Maalaustarvikeryhmä 2001 52 Niukkaliuotteiset epoksireaktiomaalit (RT-luokitus)
Ominaisuudet Kestää + 70 ºC kuivaa lämpöä ja + 60 ºC upotusrasituksessa. Temafloor Flex-kovetteella saadaan aikaan joustava maalipinta, joka kestää paremmin betonin liikkumista tai halkeilua.Standardin EN 13501-1 mukainen paloluokka BFL-s1.
Värisävyt Pinnoitteen värisävy ja kiilto muuttuvat ajan mittaan auringonvalon vaikutuksesta.
Värikartat Tuote kuuluu TEMASPEED -sävytysjärjestelmään. TEMASPEED sävytetty sävy saattaa poiketa tehdassävytyksestä.
Kiiltoryhmät Täyskiiltävä
Riittoisuus Pohjustus: 4 - 6 m2/l
Pintamaalaus: 6 - 8 m2/l
Ohenne 1029
Sekoitussuhde Maali 3 tilavuusosaa 102-s.
Kovete 1 tilavuusosa 930 5148 tai

Maali 2 tilavuusosaa 102-s.
Flex-kovete 1 tilavuusosa 930 5002
Työtapa Levitys teräs- tai kumilastalla ja tasoitus telaamalla.
Seoksen käyttöaika (+23 °C) n. 20 min sekoituksen jälkeen lattialle levitettynä.
Kuivumisaika, +23 °C ilman suht. kosteus RH 50 % Pölykuiva 4 h kuluttua
Päällemaalattavissa 8 h - 2 vrk:n kuluttua
Kevyen liikenteen kestävä 24 h kuluttua
Täysin kovettunut 7 vrk:n kuluttua

Alhaisemmassa lämpötilassa tuotteen kovettuminen hidastuu.

TEMAFLOOR FLEX-kovetteella kuivumisajat ovat hieman pidemmät kuin vakiokovetteella.
Erikoisominaisuus
Kiinteäainetilavuus n. 100 tilavuus-%.
Tiheys 1,7 kg/l käyttövalmis seos.
Tuotekoodi 102-sarja

KÄYTTÖOHJEET
Käsittelyolosuhteet Betonin suhteellisen kosteuden tulee olla alle 97 %. Maalaustyön ja maalin kuivumisen aikana pitää ilman, pinnan ja maalin lämpötilan olla yli + 15 ºC ja ilman suhteellisen kosteuden alle 80 %.
Esikäsittely Uusi betonipinta: Poista sementtiliimakerros betonin pinnasta pintahiontana tai suolahappopeittauksella. Valitse menetelmäksi parhaiten ko. tiloihin soveltuva. Imuroi puhdistuksen jälkeen sementtipöly huolellisesti. Tee peittaus laimennetulla suolahappoliuoksella (1 osa väkevää suolahappoa, 4 osaa vettä). Huuhtele peitattu lattia runsaalla vedellä ja kuivaa.

Vanha betonilattia: Poista rasva, öljy, kemikaalit ja muut epäpuhtaudet MAALIPESU pesuaineella. Poista vanha, hilseilevä maalikalvo hionnalla. Valitse menetelmäksi parhaiten ko. tiloihin soveltuva. Puhdista lattian kolot ja kuopat terveeseen, puhtaaseen betoniin saakka. Avaa halkeamat esim. kulmahiomakoneella. Poista irtonainen aines ja pöly.
Pohjustus Tee pohjustus 10 - 30 % ohennetulla Temafloor 150 epoksimaalilla. Kaada seos välittömästi lattialle, levitä teräs- tai kumilastalla ja tasoita telaamalla.
Paikkaukset Tasoita kuopat, avatut halkeamat ja kolot Colofill kitillä tai joko Temafloor 150 epoksimaalin tai Temafloor 200 Primer tai 210 epoksilakan ja kuivan, puhtaan hiekan seoksella. Sekoitussuhde esim. 1 tilavuusosa maali- tai lakkaseosta ja 1 - 2 tilavuusosaa raekokoa Ø 0,1 - 0,6 mm olevaa hiekkaa. Hio tasoitetut kohdat ennen maalausta.
Pintamaalaus Pintamaalaus suoritetaan aikaisintaan 8 h kuluttua pohjustuksesta. Yli 2 vrk vanha pohjustettu pinta hiotaan ennen maalausta. Maalia ohennetaan 5 - 20 %. Kaada maaliseos lattialle, levitä teräs- tai kumilastalla ja tasoita telaamalla.
Komponenttien sekoittaminen Lisää kovete maaliosaan oikeassa sekoitussuhteessa ja sekoita huolellisesti (n. 2 min.) maalinsekoittimella varustetulla porakoneella. Seosmäärään vaikuttaa maalattava alue ja seoksen käyttöaika. Huolimaton sekoitus tai väärä seossuhde aiheuttaa epätasaisen kovettumisen, maalipinnan ominaisuuksien heikkenemisen ja vaarantaa työn onnistumisen.
Työvälineiden puhdistus Ohenne 1029.
EU VOC -raja-arvo VOC 2004/42/EC (cat A/j) 500 g/l (2010)
Temafloor 150: max. VOC < 500 g/l

KÄYTTÖTURVALLISUUS
Noudatettava varoitusetiketin ohjeita. Tuotteen käyttöturvallisuustiedotteessa on selostettu tarkemmin käyttöön liittyvät vaarat ja tarpeelliset suojaustoimenpiteet. Käyttöturvallisuustiedote on saatavilla TIKKURILA OYJ:ltä.
KäyttöturvatiedoteTEMAFLOOR 150 epoksimaali (ent. Reafloor 150) [FI-FIN]
Ohenteen KTTTHINNER 006 1029 [FI-FIN]
Kovetteen KTTTEMAFLOOR 200, 3000 SL, P300 ja 150 HARDENER [FI-FIN]
-

Yllä mainitut tiedot perustuvat laboratoriokokeisiin sekä käytännön kokemuksiin ja ne on tarkistettu tuoteselosteeseen merkittynä päivänä. Tuotteen laadun varmentaa toimintajärjestelmämme, joka täyttää ISO 9001 -tasoisen laatujärjestelmän ja ISO 14001 ympäristöhallintamallin vaatimukset. Emme vastaa vahingoista, jotka aiheutuvat tuotteen käytöstä vastoin käyttöohjeita tai tarkoitusta.

Takaisin