Tikkurila worldwide

Ajankohtaista teollisessa maalauksessa


Teollinen maalaus

RAL EFFECT värikokoelmaan uusia tuotteita

7.5.2010 10.40

Värisuunnittelun ja värimarkkinoinnin merkitys teollisten tuotteiden valmistuksessa on lisääntynyt jo pitkään. Tuotteille haetaan näkyvyyttä, yksilöllisyyttä ja erottumista sekä omalle brändille ominaisia värejä.

RAL E3RAL- värikartat ovat teollisen maalauksen alalla tunnetuimpia ja laajimmin käytettyjä värikokoelmia Euroopassa. RAL Instituutti on vuosien aikana tuonut markkinoille neljä eri värikokoelmaa, jotka ovat RAL CLASSIC 840-HR, RAL CLASSIC 841-GL, RAL DESIGN ja uusimpana RAL EFFECT.

 

RAL EFFECT -kokoelmaan on nyt tullut uusia tuoteversioita, jotka täydentävät markkinoilla jo 3 vuotta ollutta värikokoelmaa.

RAL E2 on monikäyttöinen kaksoisviuhka, jossa esitellään kaikki EFFECT-kokoelman 420 tavallista sävyä sekä 70 metallinhohtosävyä isoina väripintoina. Tämä viuhka on hyvä työkalu erityisesti suunnittelijoille ja arkkitehdeille.

 

Uusi RAL E3 -viuhka esittelee myös kaikki kokoelman 490 sävyä, ja siinä aina 6 tavallista sävyä ja niitä vastaava metallinhohtosävy on yhdistetty samalle sivulle, jolloin yksi harmoninen sävykokonaisuus on helposti nähtävissä samalla sivulla. RAL E4 -värikartassa on pelkästään RAL EFFECT -kokoelman 70 metallinhohtosävyä, joten se on hyvä ja edullinen työkalu niille, jotka ovat kiinnostuneita ainoastaan näistä houkuttelevista sävyistä.

 

RAL EFFECT -sävyjen lisäksi Tikkurilan tuotteet on saatavissa tuhansissa muissa värisävyissä. Tikkurilan vesiohenteisilla teollisuusmaaleilla saat RAL EFFECT -sävyihin erinomaisen värivastaavuuden, sillä RAL EFFECT -värikartan tuottamisessa on käytetty samoja pigmenttejä kuin mitä maaliteollisuus yleisesti käyttää. Nämä värit ovat luonnollisesti saatavilla myös liuoteohenteisina tuotteina.

 

Karttoja voi helposti ostaa lähimmältä Tikkurilan teollisuusmaaleja myyvältä Temaspeed -jälleenmyyjältä, www.temaspeed.com


RAL E4


Palaa otsikoihin