Tikkurila worldwide

Ajankohtaista teollisessa maalauksessa


Teollinen maalaus

Temafloor P 300 - metallinhohtoa lattiapinnoille

9.6.2009 14.27

Uusia kiehtovia metallinhohtosävyjä käytetään jo paljon myös teollisten sovellusten maalaamisessa. Temafloor P 300 -tuotteella saadaan nyt tehtyä metallic-sävyjä betonipinnoille, joissa arvostetaan erikoisefektejä esimerkiksi ravintoloiden, kahviloiden, ostoskeskusten ja liiketilojen lattioihin.

Autotallin Metallic lattiaTemafloor P 300 on kaksikomponenttinen, liuotteeton epoksilattiapinnoite. Uuden, alumiinipigmentoidun perusmaalin ansiosta tuote voidaan nyt sävyttää kuuteen eri metallic-värisävyyn Tikkurilan Temaspeed Premium -sävytysjärjestelmän avulla.


Temafloor P 300 kestää hyvin mekaanista ja kemiallista rasitusta. Suositeltava kalvonpaksuus on

0,2 – 0,5 mm.

 

Pinnoitteella saadaan aikaan elävä ja kaunis efektipinta

 

Temafloor P 300  muodostaa kauniin, kestävän, saumattoman ja helppohoitoisen pinnan, joka voidaan tehdä joko siveltimellä, telalla tai suurpaineruiskulla. Suurpaineruiskuttamalla saadaan aikaan elävännäköinen metallinhohtoinen efektipinta. Metallic-pinta voidaan myös kuvioida ristiintelaamalla.

 

Pinnoitusjärjestelmä

 

1-2x               Temafloor 200 / 400 pohjuste

1x                  Temafloor P 300 Metallic-pinnoite

 

Värisävyt

 

RAL EFFECT 270-M kulta

RAL EFFECT 420-M pronssi

RAL EFFECT 540-M viininpunainen

RAL EFFECT 650-M turkoosinsininen

RAL EFFECT 730-M vihreä

RAL EFFECT 790-M musta

 

RAL colorcard blines(Myös muut RAL EFFECT -värikartan mukaiset värisävyt ovat mahdollisia)


Temafloor P 300 metallinhohtosävyt -esite

 

Tarvitsemasi suunnitteluavun saat Tikkurilan Teknisestä palvelusta tai myyntiedustajilta.


Palaa otsikoihin