Tikkurila worldwide
Tikkurila Oyj TUOTESELOSTE
3.2.2012
(entinen pvm. 1.11.2009)

Yki-sokkelimaali

TYYPPI Alkalinkestävä akrylaattimaali. Yki-sokkelimaali
SOVELTUVUUS Betonisokkeleiden ja sementtivahvoilla laasteilla ylitasoitettujen betoni- ja harkkosokkeleiden maalaamiseen.
KÄYTTÖKOHTEET Sokkelit

TEKNISET TIEDOT
  Tuote soveltuu ulkoseiniin Tuote soveltuu sokkeliin Tuote on täyshimmeä Tuote on vesiohenteinen Työväline: tela Työväline: ruisku Työväline: sivellin
Tuotteen riittoisuus karkealla pinnalla
4
m2/l
Tuotteen riittoisuus sileällä pinnalla
6
m2/l
Maalaustuoteryhmä 2012 416 Dispersiomaalit RL 11...13
Maalaustarvikeryhmä 2001 34.1 Betonipintojen maalit ja pinnoitteet (RT-luokitus)
Perusmaalit A ja C
Värisävyt Tikkurilan Puutalot-, Kivitalot- ja Facade-värikartta, KaunisTalo -värilastujen sokkelivärit.
Värikartat Puutalot, Facade värikartta kiviainespinnoille, Kivitalot ja KaunisTalo
Kiiltoryhmä Täyshimmeä
Riittoisuus 4-6 m2/l kertalevitys. Riittoisuuteen vaikuttavat maalattavan pinnan karkeus ja huokoisuus sekä maalausmenetelmä.
Pakkaukset 0,9 l, 2,7 l, 9 l ja 18 l
Ohenne Vesi
Työtapa Sively (T1), telaus (S10), ruiskutus

Suurpaineruiskutus
- suutin 0,027" - 0,029"; kahvasuodatin 0,56 mm
- ohennemäärä 0 - 10 til. %.
Kuivumisaika, +23 °C ilman suht. kosteus RH 50 % Päällemaalattavissa 2-4 h kuluttua.
Vesihöyrynvastus (EN ISO 7783-2) Sd,H2O < 0,5 m.
Vedenläpäisevyys (EN 1062-3) W24 < 0,1 kgm-2h-0.5.
Kiinteäainetilavuus n. 45 %.
Tiheys n. 1,4 – 1,5 kg/l, ISO 2811.
Varastointi Suojattava pakkaselta. Tuotteen tai astian lämpötila ei saa ylittää +35 ºC. Ei saa varastoida auringonpaisteessa edes suojapeitteen alla. Sävytetty tai huonosti suljetussa tai vajaassa astiassa oleva maali ei kestä pitkäaikaista varastointia.

KÄYTTÖOHJEET
Käsittelyolosuhteet Maalattavan pinnan on oltava kuiva, lämpötilan vähintään +5 °C ja ilman suhteellisen kosteuden alle 80 %.
Esikäsittely Alustan tulee olla riittävän kiinteä, kuiva ja kova ennen pintakäsittelyä.

Maalaamaton pinta:
Maalaamattomat pinnat puhdistetaan liasta, pölystä ja suoloista. Homehtuneet, sammaloituneet ym. pinnat pestään Tikkurilan Homeenpoistolla käyttöohjeen mukaisesti. Sileät ja lasimaiset betonipinnat tulee aina käsitellä mekaanisesti riittävän pintaprofiilin aikaansaamiseksi ja sementtiliiman poistamiseksi. Ylitasoita harkkopinnat ja epätasaiset betonipinnat Yki Oikaisulaastilla tuoteselosteen ohjeen mukaan.

Aikaisemmin maalattu pinta:
Pinnat puhdistetaan liasta, pölystä ja suoloista. Homehtuneet, sammaloituneet ym. pinnat pestään Tikkurilan Homeenpoistolla käyttöohjeen mukaisesti. Hilseilevät ja heikosti kiinni olevat maalikerrokset poistetaan. Poistomenetelmä valitaan alustan lujuuden ja poistettavan maalityypin mukaan (esim. teräsharjaus, kuumavesipainepesu tai vesi-hiekka pesu).

Tarvittavat ylitasoitukset tehdään Yki Oikaisulaastilla tuoteselosteen ohjeen mukaan.

Asbestia sisältävän alustan käsittelyssä on noudatettava Valtioneuvoston päätöstä asbestityöstä 1380/1994 sekä siihen liittyviä asetuksia 318/2006 ja 863/2010.
Pohjustus Alusta suositellaan pohjustettavaksi Tikkurilan Silikonipohjusteella mm. suolojen läpilyönnin vähentämiseksi tuoteselosteen ohjeen mukaan.
Maalaus Sekoita maali huolellisesti ennen käyttöä. Pinnat maalataan 1-2 kertaan. Maalia voidaan tarvittaessa ohentaa pohjamaalauksessa korkeintaan 20 % vedellä. Pintamaalaus tehdään ohentamattomalla maalilla.

HUOMIOITAVAA:
Varaa yhtenäistä pintaa varten riittävä määrä samaa valmistuserää olevaa maalia mahdollisten värierojen välttämiseksi. Mikäli joudut kuitenkin turvautumaan eri valmistuserään, maalaa erien rajakohdat uuden ja vanhan erän seoksella 1 osa vanhaa maalierää ja 1 osa uutta maalierää. Maalaa aina keskeytyksettä yhtenäinen alue ja lopeta maalaus rakennuksen kulmiin, parvekelinjoihin tai vastaaviin kohtiin.

Yki-sokkelimaali ei sovellu esim. kylmien tukimuurien vaakapintojen tai muiden vastaavien vaakapintojen maalaamiseen.
Työvälineiden puhdistus Pese työvälineet vedellä. Hieman kovettuneen maalin poistoon suositellaan Tikkurilan Pensselipesua.
Hoito-ohjeet Likaantunut Yki-sokkelimaalilla maalattu pinta voidaan pestä varovasti painepesulla ilman pesuainetta aikaisintaan yhden kuukauden kuluttua maalaamisesta. Pintaan saattaa jäädä pysyvä jälki pesusta, joten pesualue tulee rajata huomaamattomasti rakenteen linjojen mukaan. Irtonainen lika on suositeltavinta poistaa kuivana kevyesti pehmeällä harjalla ilman hankausta.

Levän tai homeen poistoon voidaan käyttää Tikkurilan Homeenpoistoa ja hyvää huuhtelua käyttöohjeen mukaisesti. HUOM. Homeenpoiston jälkeen pinta vaatii aina uuden pintakäsittelyn.
Huoltokäsittely Yki-sokkelimaalilla maalattu pinta huoltomaalataan Yki sokkelimaalilla, katso kohdat Esikäsittely, Pohjustus ja Maalauskäsittely.
EU VOC -raja-arvo (Cat A/c) 40 g/l(2010)
Yki-sokkelimaali sisältää VOC max. 40 g/l.

KÄYTTÖTURVALLISUUS
Tuotetta ei ole luokiteltu vaaralliseksi. Tuotteesta on saatavilla käyttöturvallisuustiedote. Käyttöturvallisuustiedote
YMPÄRISTÖNSUOJELU JA JÄTEHUOLTO Nestemäinen maalijäte on toimitettava ongelmajätteiden keräilypisteeseen. Tyhjät, kuivat pakkaukset voidaan toimittaa kierrätykseen tai tällaisen mahdollisuuden puuttuessa yleiselle kaatopaikalle. Ympäristöseloste
KULJETUS VAK/ADR ei luokiteltu
jar221211/klu221211/742-

Yllä mainitut tiedot perustuvat laboratoriokokeisiin sekä käytännön kokemuksiin ja ne on tarkistettu tuoteselosteeseen merkittynä päivänä. Tuotteen laadun varmentaa toimintajärjestelmämme, joka täyttää ISO 9001 -tasoisen laatujärjestelmän ja ISO 14001 ympäristöhallintamallin vaatimukset. Emme vastaa vahingoista, jotka aiheutuvat tuotteen käytöstä vastoin käyttöohjeita tai tarkoitusta.

Takaisin